Parkování
pro návštěvníky

Výhodou zavedení nového parkovacího systému je, že se pro návštěvníky zvýší šance na bezproblémové krátkodobé zaparkování.

  Návštěvnické zóny:

  • Nový systém parkování je rozdělený do tří zón
  • Čím blíže k centru, tím dražší parkování


  • Regulace platí pouze v pracovní dny. O víkendech a ve svátcích parkování ZDARMA celý den a není potřeba se registrovat
  • Povolení k vjezdu do zóny A je vyžadováno vždy
  • Parkování ZDARMA je možné čerpat vždy jen jednou za kalendářní den v dané zóně je nutné se registrovat (kromě víkendů a státních svátků)

  Možnosti platby za parkování:


  Jsem návštěvník konkrétního rezidenta:

  • Mohu požádat o dočasné parkovací oprávnění rezidenta (každý má až 300 hodin pro své návštěvy)
  • Parkovací oprávnění může rezident návštěvám poskytnout přes osobní stránky uživatele

  Předplacené návštěvnické oprávnění do zóny B

  Služba je určena hlavně lidem, kteří pracují a parkují v centru města, ale dojíždí odjinud a nemají rezidentní nebo abonentní oprávnění. Příkladem může být zaměstnanec firmy, který v dané oblasti pracuje a před firmou potřebuje zaparkovat v pracovní době. Díky předplatnému oprávnění nemu­ sí řešit každodenní placení za parkování.

  • Platí pouze pro zónu B od 6 do 17 hodin
  • Předplacené oprávnění si může vyřídit každý, nezávisle na místě bydliště
  • Není nutné prokazovat vztah k vozidlu a je možné měnit RZ
  • Zakoupit můžete v kontaktním pracovišti na Zvonařce nebo pomocí OSU

  Ceny předplaceného návštěvnického oprávnění

  Týdenní 400 Kč
  Měsíční 1 200 Kč
  Roční 12 000 Kč

  Jak poznám, ve které zóně se nacházím?

  • Na svislém dopravním značení je vždy uvedená zóna
  • Stejné označení nesou i parkovací automaty
  • Polohu a tím i vaši zónu automaticky rozpozná i mobilní aplikace

  Motorky v parkovacím systému

  Tam, kde je regulace, tedy oblast placeného stání, parkují motorky zdarma. Je ale nutné si předem vyřídit oprávnění. Postup je stejný podobně jako u auta, není však vázaný na trvalý pobyt, jen na RZ motorky.


   Virtuální mapa parkovacích oblastí a parkovacích automatů zde 


   Jak zaplatit za parkování

   Platba přes parkovací automat

   1. Zaparkujte
   2. Najděte nejbližší parkovací automat
   3. Zadejte RZ vozidla
   4. Zvolte dobu stání
   5. Pokud doba stání přesáhne bezplatnou dobu (30 nebo 60 minut), zaplaťte mincemi nebo platební kartou
   6. Odeberte si parkovací lístek (netřeba jej umisťovat do vozidla, slouží pouze jako váš doklad)

   Platba přes aplikaci

   1. Stáhněte si aplikaci (Android, iOS, web)
   2. Zpřístupněte svoji polohu
   3. Zadejte RZ vozidla a číslo platební karty
   4. Po zaparkování spusťte aplikaci, nastavte dobu parkování a potvrďte platbu

   Dopravní značení

   Označení: 

   Na ulicích, kde parkování regulováno nebude, se nic nezmění.

   Na ulicích, kde je parkovací systém zaveden, řidiči naleznou vodorovné modré dopravní značení (modré čáry). A k tomu značení svislé. Na tomto svislém značení se řidiči podle barev dozví, v jaké zóně a oblasti se nachází, tudíž jaká pravidla pro něj platí. 


   • Dopravní značka P s parkovacím automatem: Dopravní značka říká řidiči, že je parkování regulováno. Řidiči potřebují mít parkovací oprávnění nebo musí zaplatit za parkování na místě pomocí mobilní aplikace nebo parkovacího automatu.
   • Popis zóny: Určení zóny, která je důležitá pro ná­vštěvníka. Zóny rozdělujeme na A (červená), B (zelená), C (modrá). Podle zóny řidič zjistí, kolik zaplatí za hodinu parkování a jaká doba parková­ní je zdarma.
   • Dodatková tabulka: Dodatková tabulka říká, že regulace platí pouze v pracovní dny. Víkendy a státní svátky jsou bez regulace a není potře­ba se registrovat.
   • Popis oblasti, ve které se nacházíte: Oblast je důležitá pro rezidenta a abo­nenta. Podle této oblasti poznají, jestli jsou ve středu své „květinky“, řídí se tedy principem „květinky“.
   • Pokud není na značce uveden čas regulace: Platí 24 hodin denně (zóna A/B). V zóně C je však regulace od 17 do 6 hodin, tzn., že regulace je tam vždy v pracovní den 00:00 do 06 hodin a od 17:00 hodin do 24:00.


   Související pojmy (slovníček pojmů)

   Návštěvník

   Návštěvník je každý, kdo není abonent ani rezident. Vyznačených modrých zón se při parkování nemusíte bát. V klidu zaparkujte a v nejbližším parkovacím automatu, prostřednictvím mobilní aplikace nebo SMS (bude možné od podzimu 2019) uhraďte příslušný obnos za parkování podle toho, jak dlouho se zdržíte. Pro návštěvníky je důležité rozdělení města na tři návštěvnické zóny:


   • Regulace platí pouze v pracovní dny. O víkendech a ve svátcích je parkování ZDARMA celý den a není potřeba se registrovat
   • Povolení k vjezdu do zóny A je vyžadováno vždy
   • Parkování ZDARMA je možné čerpat vždy jen jednou za kalendářní den v dané zóně a uživatel se musí registrovat (kromě víkendů a státních svátků)
   • Ve které zóně návštěvník parkuje pozná podle svislé dopravní značky
   • Modrá čára je ve všech zónách a nemá nic společného s barvou dané návštěvnické zóny

   Návštěvník na motorce:

   • Motorky parkují ve všech oblastech ZDARMA, ale je nutné vyřídit si oprávnění, které je vázané na RZ motorky (ne na trvalý pobyt). Do historického centra je navíc nezbytné mít povolení k vjezdu.

   Předplacené návštěvnické oprávnění

   Služba je určena hlavně lidem, kteří pracují a parkují v centru města, ale dojíždí odjinud a nemají rezidentní nebo abonentní oprávnění. Příkladem může být zaměstnanec firmy, který v dané oblasti pracuje a před firmou potřebuje zaparkovat v pracovní době. Díky předplatnému oprávnění nemu­sí řešit každodenní placení za parkování.

   • Platí pouze pro zónu B od 6 do 17 hodin
   • Je možné měnit RZ
   • Předplacené oprávnění  si může vyřídit každý, nezávisle na místě bydliště
   • Není nutné prokazovat vztah k vozidlu


   Ceny předplaceného návštěvnického oprávnění

   Týdenní 400 Kč
   Měsíční 1 200 Kč
   Roční 12 000 Kč

   Oprávnění lze zakoupit v kontaktním pracovišti na Zvonařce 5 nebo pomocí Osobních stránek uživatele

   Zóna A

   Historické centrum Brna (zóna A) je výjimečné. Sem mohou zajet pouze lidé s vyřízeným povolením k vjezdu. Všem ostatním doporučujeme parkovací domy poblíž centra, například Domini park. Pokud máte povolení k vjezdu, můžete parkovat za modrou čárou prvních 30 minut zdarma, pak za 40 Kč/hod. Příslušný obnos uhraďte prostřednictvím mobilní aplikace nebo také pomocí SMS.

   Pozor: Zóna A je regulovaná (vjezd) s výjimkou parkoviště u hotelu International v ulici Besední. Regulace platí až od hotelu Slávie.


   Zóna B

   Zóna B tvoří prstenec kolem historického centra. Tady může zaparkovat opravdu každý. Stačí si jen vybrat místo a postavit vůz za modrou čárou. 60 minut jednou za den je zdarma, pak se platí 30 Kč/hod. Příslušný obnos uhraďte v parkovacím automatu, prostřednictvím mobilní aplikace nebo pomocí SMS.


   Zóna C

   Do zóny C spadá zbytek města, kde platí regulace jen přes noc (od 17 do 6 hodin). V tuto dobu bude parkování pro návštěvníky zpoplatněno sazbou 20 Kč/hod. s tím, že prvních 60 minut bude 1x denně zdarma.

   Pozor! Do zóny C reálně nespadá celé Brno, ale jen oblasti, které se do parkovacího systému připojily.    Mohlo by vás zajímat (otázky a odpovědi)

   Kde stojím?

   Aktuality

   7. 10. 2019

   Omezení provozu kontaktního centra na Zvonařce

   V kontaktním centru na Zvonařce bude od 8.10. do 11.10. omezen provoz. Pokud si v těchto dnech půjdete cokoliv na Zvonařku vyřídit, prosíme o trpělivost, čekací doba se může prodloužit. Doporučujeme elektronické objednání. Děkujeme za pochopení.

   Elektronické objednání najdete zde: http://bit.ly/EObjednani ...

   3. 10. 2019

   ZNAČENÍ V OBLASTI 1-04

   Oblast obsahující ulice jako Vlhká, Skořepka, Koliště nebo Mlýnská se do parkovacího systému zapojí od 18.11. Proto je nejvyšší čas začít instalovat značky a vyznačit parkování modrými čarami. Prosíme, abyste respektovali realizaci dopravního značení, práce se pak zbytečně protahují. Děkujeme.

   Harmonogram prací:


   1. 10. 2019

   Platba přes novou aplikaci nebo formou SMS

   Spolu s novinkami, které začaly platit 30.9., jsme k jednodušší a přehlednější platbě za parkování připravili novou mobilní aplikaci, která je k dispozici pro Android a iOS. Při platbě už se nezadává číslo oblasti, ale jen zóna (BR A pro zónu A, BR B pro zónu B ). Stávající aplikace bude fungovat i nadále.

   Odkazy ke stažení:

   • Android:

   Facebook Brno

   © Statutární město Brno. Všechna práva vyhrazena – použití obsahu nebo jeho částí je možné pouze se souhlasem Magistrátu města Brna.